Kresba portrétu

16. září 2015 v 22:04 | Myshoolka |  návody
Ráda bych navázala na článek z minulého týdne. Když bych to shrnula, radila jsem věřit si, nemyslet a pečlivě sledovat předlohu. Ano, stále zůstaneme u portrétu s předlohou. Řeknu vám, že pokud se vám podle ní nedaří malovat, něco z toho děláte špatně. Tak fajn, když kreslím portrét, vypadá to jako portrét... ale proč to sakra nevypadá jako ten člověk kterého se snažím vystihnout??? A nebo já tam portrétovaného dokonce vidím, ale nikdo jiný to nepozná! Proč? Odpověď je zase docela jednoduchá: Něco děláte špatně. (Teď bude mít možná pár lidí chuť mě zabít :D)

No dobře, rozvedeme si to. Pokud nechápete, proč to nevypadá tak jako předloha, je dost možná chyba jen v malých detailech. U toho portrétu je to extrémní: stačí, když jen nepatrně změníte úhel nějaké čáry u oka, najednou to vypadá jako jiný člověk. Pak se k tomu přidá malinko širší, zato kratší nos (můj častý problém :)) a nepoznáte ho ani trochu. Zajímavé je třeba to, že když nakreslíte kulatější (spláclejší) obličej, najednou to vypadá, že je objekt mladší a naopak. Proto znovu doporučuji v začátcích přeměřovat s předlohou :)

To přeměřování právě pomáhá nejvíc když už prostě nevíte, co máte změnit, abyste to měli správně. A pokud to tam stále nevidíte, tak zkuste trénovat obkreslováním. Najděte opravdu tenký papír a předlohu si položte pod něj. Zkuste obkreslovat i stíny abyste si uvědomili, kde vlastně jsou a jaký mají tvar. A nebo, pokud se necítíte hned na portrét, zkuste nejdřív ruku/nohu...

Další dobrý fígl, který nám moderní svět umožňuje je upravit si předlohu tak, aby měla větší kontrast. Pak si lépe povšimnete základních drobných detailů, které byste jinak přehlédli. Nebojte se na tužku přitlačit, sežeňte si pokud možno měkčí, klidně i 8B (bacha, hodně se rozmazává) abyste měli i vy na svém díle velké kontrasty. Snáze pak uvidíte úplně všechno :)

Když už jsem u toho rozmazávání, nerozmazávejte! Já vím, že to možná se vám to teď líbí víc a dokonce se to učí i na tom kurzu kresby pravou mozkovou hemisférou, ale pokuste se, pokud to jen bude možné, stínovat jen tahy tužkou, šrafováním. Nakonec to bude vypadat mnohem lépe, věřte mi :)

 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 all-is-magic all-is-magic | E-mail | Web | 19. září 2015 v 20:28 | Reagovat

Díky za tipy :) I když momentálně nejspíš na kresby nebudu mít čas, jelikož jsem už dostala plnou "nálož" školy...

Daenery se opravdu povedla, možná si na ni taky troufnu... ale to pak si nebude vůbec podobná :D

2 myshoolka myshoolka | E-mail | Web | 23. září 2015 v 6:31 | Reagovat

[1]: Řiď se pravidlem "věř si" ;) Když budeš chtít, zvládneš všechno :)

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama